Ekonomska saradnja bitna pretpostavka evropeizacije regiona

Ekonomska saradnja bitna pretpostavka evropeizacije regiona

Uto, 01. Jun. 2010.


Sarajevo, (MINA-BUSINESS) – Saradnja, posebno ekonomska, bitna je pretpostavka evropeizacije regiona, a, kada je riječ o turizmu, pojedinačni proizvodi bivših jugoslovenskih republika n...

Sarajevo, (MINA-BUSINESS) – Saradnja, posebno ekonomska, bitna je pretpostavka evropeizacije regiona, a, kada je riječ o turizmu, pojedinačni proizvodi bivših jugoslovenskih republika nijesu jedni drugima konkurencija, ocijenio je ministar životne sredine i turizma Federacije Bosne i Hercegovine, Nevenko Herceg.

On je kazao da se turistički proizvodi zemalja regiona dopunjuju, što otvara prostor različitim oblicima saradnje.

»Među tim različitim oblicima saradnje u ovom trenutku za nas je prioritetno otvaranje dijaloga o zajedničkom nastupu na udaljenim tržištima poput Kine, Japana i slično. Stvaranje prekograničnog turističkog itinerera ideja je o kojoj treba razgovarati, s obzirom na to da može doprinijeti jačanju postojećih i stvaranju novih turističkih destinacija u našim zemljama, ali i privući nove turiste u ovu regiju«, rekao je Herceg u intervjuu agenciji Mina-business.

Na pitanje da li je BiH spremna da prihvati ideju Srbije da se organizuje tura od Dubrovnika, preko Mostara i Sarajeva do Novog Sada, on je odgovorio da je jačanje regionalne saradnje jedno od temeljnih opredjeljenja Vlade Federacije.

»Hoće li ta saradnja biti realizovana na način kako to predlažu kolege iz Srbije zavisi od dogovora kojeg postignemo, ali još više od toga hoćemo li uspjeti stvoriti infrastrukturne uslove, prije svega mislim na saobraćajnice koje bi omogućile siguran i brz transfer turista od destinacije do destinacije«, objasnio je Herceg.
»Čini mi se da upravo u toj infrastrukturnoj nespremnosti leži najveća prepreka za uvođenje jednog ovakvog prekograničnog turističkog itinerera«.

U BiH, kako je dodao, smatraju da bi takav itinerar, odnosno ruta, bio zanimljiv prije svega turistima s dalekih tržišta na kojima zemlje regiona zagovaraju zajednički nastup.

»Prema našim spoznajama, jedan Kinez ili Japanac kada dođu ovdje ne želi deset ili 15 dana da sjedi na jednom mjestu i zato bi takav prekogranični itinerar bio pravi proizvod za ovu grupu turista. Naravno da tu ima mjesta za Crnu Goru«, rekao je Herceg.

Sa Crnom Gorom je, prema njegovim riječima, saradnja uspostavljena ne samo u turizmu, nego i u oblasti zaštite prirode i životne sredine.

»Naravno da prostora za unaprjeđenje ima dosta. Naša su tržišta mala i moramo tražiti načine da neka pitanja, ne samo iz oblasti turizma nego i iz zaštite životne sredine, rješavamo zajednički«, poručio je Herceg.

Takvo je, kako je dodao, pitanje zbrinjavanja nekih vrsta otpada o čemu je razgovarano u Zenici na nedavno održanoj međunarodnoj konferenciji o upravljanju opasnim i neopasnim otpadom u regiji i na kojoj su učestvovali i predstavnici Crne Gore.

Objavljeno: MINA-BUSSINES; 31.05.2010.g.